Genel

Psikolojik Tehdit “Sosyal Mühendislik!”

Beynimize açılan psikolojik bir savaş, sosyal mühendislik! Sosyal mühendislik günümüzde değerli bir hale gelmeye başladı.Sosyal mühendisliğin özeti; bir insana istediğini, hissettirmeden yaptırmaktır.Aldatma sanatı diyede adlandırılır.
Sosyal Mühendislik deyince aklımıza gelen ilk isim; Kevin Mitnick olur.

Peki Kevin Mitnick kimdir?

Kevin Mitnick, 6 Ağustos 1963 doğumlu, Fujitsu, Sun Microsystems, Motorola, Nokia gibi yerlerin bilgisayar ağlarına sızmış bir bilgisayar korsanıdır.Mitnick, adını FBI “en çok arananlar” listesine yazdırmayı başarmıştır.Bu serüven 15 Şubat 1995’te tutuklanması ile son bulmuştur.5 yıl hapis + 3 yıl bilgisayara yaklaşma cezası almıştır.
“Aldatma Sanatı” adlı kitapta uzmanı olduğu sosyal mühendisliği tanıtmıştır.

Para ya da mal çaldığınızda birileri onun kaybolduğunu anlarlar. Bilgi çaldığınızda çoğu zaman bunu kimse fark etmez, çünkü bilgi hâlâ ellerindedir. / Kevin Mitnick

En yaygın olan sosyal mühendislik terimi;

Phishing(Oltalama)

Phishing (Oltalama)Sosyal mühendislikte sıkça karşılanan bir terim.Bir fake websitesi hazırlanır, size link atılır.Siz bu siteye girer orjinal site sanarsınız.Bilgilerinizi girersiniz ve bilgisayar korsanının eline o bilgiler geçer.Bu yöntem sayesinde büyük paralar çalınmıştır.

Yapılan Tek Şey, Güven Kazanmak!

Tanımadığınız birisi sizden telefon numaranızı istese, çekinirsiniz.Peki bunu en yakın arkadaşınız istese, inanın verirdiniz.Amaç burada güven kazanmak, güvendiğiniz birisi kötü niyetli bir insan ise, tüm bilgilerinizi elde etmesi çok kolaydır.Dolayısıyla her kim olursa olsun, reel yaşantınızda tanımadığınız birisine; asla kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.Beyin kontrolünüz sizde olsun..

Yazar Hakkında

Sercan YILDIZHAN

2001 Antalya Doğumluyum. Antalya MTAL bilişim bölümünde Web Tasarım dalını okudum. İnternet dünyası ile 2008 yılında tanıştım. Kendimi her zaman gelişmeye açık tutuyorum, yeni teknolojiler ile haşır neşir olmayı seven birisiyim.

Yorum Yap