Genel Yapay Zeka

Oyun Kazanmak İçin Hile Yapan Yapay Zekâ!

Yapay zekâlar bilgisayar ve elektronik ortamlar var olmaya başladığından beri sürekli olarak programcı ve geliştiricilerin sürekli olarak üzerinde çalıştıkları bir sistem olmaktadır. Yapay zekâ konusu günümüzde o kadar çok ileri gitmiş ve o kadar yoğun bir istek haline gelmiştir ki yapay zekâ konulu birçok film de çekilmiş bulunmaktadır. Ayrıca yapay zekâ bir insan gibi düşüne bilmekten ziyade en sade ve basit oyunlarda ve programlarda da kullanılmaktadır. Yani kelimeden kabaca anlaşılanın aksine yapay zekânın olabilmesi için çok karmaşık bir sistemin olmasına gerek yoktur. Basit sistemlerde de basit yapay zekâlar bulunmaktadır. Ancak günümüzde yapay zekâlar o kadar çok geliştirilmiştir ki oyunlarda kendine karşı olan oyunları kazanmak için hile yapar hale gelmiştir.

Yapay Zeka

Yapay Zekâ Hileleri Eski Oyunlarda Net Anlaşılıyor

Almanya Freiburg üniversitesindeki programcılar geliştirdikleri yapay zekâyı denemek için 80’li yıllardan kalma bir oyunu kullanmışlardır. Ancak geliştirdikleri yapay zekânın bazı zamanlarda oyunu kazanmak için oyun sistemi üzerindeki açıkları kullanarak hile yaptığını görmüş bulunmaktadırlar. Yapay zekânın istenilen aşamaya gelmesi hususunda bu durum çok ümit vari bir durum olsa da bazı kesimleri ileride insan faktörünü çürüte bileceği gerçeğini hatırlayarak rahatsızlıklarını dile getirmişlerdir. Ancak pek tabi olarak teknoloji durdurulamaz hale gelmiştir ki bu sebepten dolayı olmuş olan ile olacak olana çare yoktur kelimesi bu duruma çok uygun olmaktadır.

Yapay Zekânın Hilesini Yeni Nesil Oyunlarda da Görmek Mümkün

Yapay zekânın hile yaptığı durumları sadece 80’lerden kalma oyunlarda değil, yeni nesil oyunlarda da görmek mümkündür. Örneğin 2018 üretimi ile piyasaya sürülen bir football oyununda kariyerinizi bilgisayara karşı geliştirmek istediğinizde oyunun yapay zekâsının bazı durumlarda hile yaptığını net bir şekilde göre bilirsiniz. Dünyada çok iyi tanınan ve bilinen bu oyunda oyunun yapay zekâsı bazı durumlarda oyuncu öndeyken maçı kazanmak adına bazı hileler yapmaktadır. Bu hileler kendi oyuncularının birden daha iyi oyun oynaması, bilgisayar oyuncusunun oyuncularının bir önceki yarıda ya da pozisyonlardaki becerilerinin yüzde kır ila kırk beş oranında düşmesi ve bazı teknik olayların önemsenmemesi gibi durumlar ile oluşmaktadır.   

 

Yazar Hakkında

Sercan YILDIZHAN

2001 Antalya Doğumluyum. Antalya MTAL bilişim bölümünde Web Tasarım dalını okudum. İnternet dünyası ile 2008 yılında tanıştım. Kendimi her zaman gelişmeye açık tutuyorum, yeni teknolojiler ile haşır neşir olmayı seven birisiyim.

Yorum Yap

3 Yorum