Gündemdeki Konular

Mavi Balina’dan Sonra Yeni Tehlikeli Oyun: Mariam

Geçtiğimiz zamanlarda çoğu genç ve çocukları ölüme sürükleyen oyun olan Mavi Balina’dan sonra yeni bir oyun olan Mariam bir Mavi Balina kadar tehlikeli.İlk amaçları psikolojik olarak kişileri sarsan Mariam çocuklardan ev adreslerini istiyor.

Oyun Sudi Arabistan’daki bir geliştirici olan Salman El Harbi tarafından yapılmakta.

Mariam

Mariam’ın hikayesi kaybolan bir kız çocuğu hakkında.Korku ögelerinin çok bulunduğu oyunda, oyuncuyu kaybolan kız ile empati kurmaya zorluyor.Oyunun son aşamasında Whatsapp ve Facebook hesaplarına erişim isteyen oyun daha sonrasında oyuncunun ev adresini, numarasını,aile bireylerinin isimlerini istiyor.Verilen bu telefon numarasından geceleri yabancı bir numara tarafından aranan oyuncu, robotik bir ses ile  “Seninle Tekrar Görüşeceğiz” gibi tehditler alıyor.Daha sonrasında çığlık sesleri ile oyuncuyu daha çok korkutmaya yönelik sesler dinletiyor.Oyunun kapatıldıktan 24 saat sonra bir daha açılmaması da merakları arttırıyor.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, oyun hakkında gerekli işlemleri başlattı.Ankara Sulh Ceza Hakimliği’ne başvuru yapan bakanlık oyunla ilgili bir erişim engeli talebi istedi.Bakanlık tarafından oyunun zararları şu şekilde listelenmiş;

  • Konum Bilgisi Öğrenme
  • Kişisel bilgilere Ulaşma
  • Yakın çevre hakkında kolayca bilgi edinme
  • Sosyal medya hesaplarına erişim istemesi

Bakanlık tarafından yapılan şikayet uygun görüldü ve oyuna erişim engeli getirildi.

Yazar Hakkında

Sercan YILDIZHAN

2001 Antalya Doğumluyum. Antalya MTAL bilişim bölümünde Web Tasarım dalını okudum. İnternet dünyası ile 2008 yılında tanıştım. Kendimi her zaman gelişmeye açık tutuyorum, yeni teknolojiler ile haşır neşir olmayı seven birisiyim.

Yorum Yap