Genel Gündemdeki Konular Sosyal Medya

Farklı 20 Sosyal Medya Platformu

Sosyal medya denince akla gelen ilk 3 şey ; Facebook , Twitter , Instagram . Aklınıza gelen ilk 3 şeyi değiştirmek için düzenlenen yazımızda bugün ; 20 farklı sosyal medya siteleri! Yanlış duymadınız 20 ve daha fazlası olan sosyal medya sitelerini sizin için derledik!

Sosyal Medya

Sadece isimleriyle kalmayacak gelecek için kullanıcı sayısının artacağını düşündüğümüz popülaritesi yüksek olabilecek siteler yer almakta.

Listedeki “Aktif Kullanıcı Sayısı” bilgisi fikir edinmeniz açısından yaklaşık kullanıcı sayısı olup, ilgili sosyal medya sitesindeki hesabına en az ayda 1 defa giriş yapan kullanıcılar esas alınarak belirlenmiştir

 

1-Facebook

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 2,1 Milyar

Yeni düzenlemeleri ile eski ilgiyi üzerine çekmeyi başardı. En çok sevilen , tercih edilen sosyal medya sitesi.

2-Twitter

Tür: Mikroblog, Sosyal Ağ Sitesi, RSS

Aktif Kullanıcı Sayısı:330 milyon.

Twitter, sosyal olaylarda çok hızlı veri akışı sağladığı için  yaygın bir şekilde kullanılıyor.

3-Instagram

Tür: Fotoğraf/Video Paylaşım Ağı

Aktif Kullanıcı Sayısı: 800 Milyon

Kullanıcılarının %57’sinin hesabına her gün giriş yapması ve bu kullanıcıların yaklaşık %40’ının 18-29 yaş arasında olması, Instagram’ı genç nüfusa ulaşmak için tercih edilebilecek en etkin sosyal medya aracı haline dönüştürüyor. Instagram’da IOS ile Android kullanımı ise neredeyse eşit. En güncel olayları saniyesinde öğrenmek için birebirdir.

4- WordPress

Tür: Blog

Aktif Kullanıcı Sayısı: 121 Milyon

Her gün 500 bin yeni yazının yayımlandığı,  WordPress kendi başına bir internet fenomeni. Hayat hakkında “bir şeylerden” bahsetmek ve geniş kitlelere ulaşmak için tıpkı geçmişte olduğu gibi bugünün dijital dünyasında da WordPress, açık ara bir numara…

5- Google Plus

Tür: Dijital Kimlik, Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 640 Milyon

Google Plus, artık hafta 2 milyara yakın fotoğrafın yüklendiği dev bir sosyal medya aracı haline gelmiş durumda. Doğrudan link verme imkanı bulunduğu ve bizzat Google ismini taşıdığı için SEO açısından göz ardı edilemeyecek kadar büyük bir öneme sahip.

6- LinkedIn

Tür: Profesyonel Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 755 Milyon

İş dünyasının dört bir yanından, farklı uzmanlık alanlarındaki profesyonelleri bir araya getiren LinkedIn, küçük ve orta ölçekli şirketlerin büyük bir bölümü tarafından aktif olarak kullanılıyor.

7- Badoo

Tür: Arkadaşlık Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 356 Milyon

Artık interneti kullanarak yeni insanlarla tanışmak için eskisi kadar yoğun bir şekilde arkadaşlık sitelerine başvurulmuyor olsa da, Badoo eski alışkanlıklardan kolay kolay vazgeçilemediğini gösteriyor.

8-Windows Live

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 570 Milyon

Bir zamanlar ülkemizdeki gibi tüm dünyada bir “çılgınlık” düzeyinde kullanılan Windows Live’ın eski görkeminden uzak olduğu düşünülse de, marka 14 yıla yakın deneyimiyle hala Google’a karşı ayakta durmaya çalışıyor. Birçok kullanıcı ise bir Windows Live hesabını olduğu bile unutmuş durumda.

9-Orkut

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 345 Milyon

Brezilya, Hindistan ve Japonya başta olmak üzere belli ülkelerde oldukça popüler olan Orkut’u diğer sosyal ağlardan ayıran en büyük özellik, projenin arkasında bir Türk’ün olması. Orkut Google tarafından yönetiliyor olsa da, siteye bünyesinde çalışan bir yazılım mühendisi olan Orkut Büyükkökten’in adı verilmiş. Sitenin hala yaratıcısı Orkut Büyükkökten’in ismiyle anıldığından Hintli ve Brezilyalıların haberdar olup olmadığı ise merak konusu…

10- MySpace

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 250 Milyon

Her ne kadar bir sosyal ağ olmasına karşın daha çok müzikle ilgilenen profesyonel ve amatörler tarafından kullanılan MySpace, 10 yılı aşan deneyimi ile hala geniş bir kullanıcı kesimine sahip. AdSense reklamlarının kullanıldığı MySpace özellikle müzikle ilgili olanların geniş kitlelere ulaşmak ve başkalarının müzikal anlamda neler yaptığına göz atmak için hala ilk tercihlerinden biri.

Facebook

11-Friendster

Tür: Sosyal Ağ Sitesi / Sosyal Oyun Platformu

Aktif Kullanıcı Sayısı: 12 Milyon

2002 yılına kadar uzanan geçmişi ile günümüzdeki on milyonlarca kullanıcıya sahip birçok sosyal medya sitesinden daha eski olan Friendster, günümüzdeyse bir sosyal ağ olmaktan ziyade online oyunlarla ilgilenenlerin aktif olarak kullandığı bir site konumundaydı. 2015 yılında kapatılmıştır.

12-Flixster

Tür: Sinema / Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 245 Milyon

Flixter hala yeni filmleri herkesten önce keşfetmek isteyenlerin ilgi gösterdiği sosyal mecralardan biri. Vizyona girecek yeni filmlerin fragmanlarının izlenebildiği ve filmler üzerine farklı insanlarla düşüncelerin paylaşılabildiği Flixter, özellikle sinemayla ilgili olanlara hitap eden bir sosyal ağ sitesi.

13Odnoklassniki

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 255 Milyon

SSCB’den geriye kalan ülkelerde popüler olan Odnoklassniki, eski sınıf arkadaşlarını bir araya getirmek ve yeni insanlarla tanışmak için geniş bir kesim tarafından kullanılıyor.

14-Viadeo

Tür: Profesyonel Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 150 Milyon

Sektörel odaklı bir profesyonel ağ sitesi olan Viadeo, aynı sektörde faaliyet gösteren profesyonellerin dünyanın dört bir yanında bağlantı kurmasını sağlıyor.

15- Flickr

Tür: Fotoğraf/Video Paylaşım Ağı

Aktif Kullanıcı Sayısı: 355 Milyon

Her gün 4 milyona yakın görselin yüklendiği Flickr, fotoğraf ve video paylaşımını sosyal ağlardan üzerinden üye olmayanların da görüntüleyebileceği şekilde yapma imkanı sunuyor

16-Last.fm

Tür: Çevrimiçi Müzik Paylaşım Sitesi, Mikroblog

Aktif Kullanıcı Sayısı: 245 Milyon

Last.fm, basit bir online radyo olmaktan öte kullanıcılarına kendi müzik beğenisini insanlarla paylaşma imkanı sunan, oldukça geniş bir sosyal ağ. Kullanıcılar istediği şarkıları kolayca bulabileceği gibi, dilediği müzik türünde radyo yayınlarını da dinleyebilmektedir.

17-Foursquare

Tür: Konum Tabanlı Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 669 Milyon

Mobil cihazların günlük hayatın bir parçası olmasıyla birlikte konum paylaşımının da alışkanlığa dönüşmesi hiç şüphesiz ki Foursquare kullanımının hızla yaygınlaşmasını sağladı. Mobil cihazlar üzerinden “Check-In” yapan Foursquare kullanıcıları, her gün 3 milyon defa konumunu paylaşıyor. Günlük hayatta gerçekten de işe yarayabildiği için Foursquare kullanımı ülkemizde de yaygınlaşmış durumda.

18-Tumblr

Tür: Sosyal Ağ Sitesi, Mikroblog

Aktif Kullanıcı Sayısı: 655 Milyon

19-Meetup

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 56 Milyon,

2002 yılında kurulan Meetup, çevrimdışı grup buluşmaları organize etmek ve sosyal ağlarla paylaşımda bulunmak için kullanılan bir site. Gruplara üye olarak ortak ilgi alanlarına sahip olan insanlarla tanışma imkanı sunan Meetup, aynı kentte veya ilçede buluşmak isteyen kullanıcıları bir araya getiriyor.

20-Reddit

Tür: Sosyal Ağ Sitesi

Aktif Kullanıcı Sayısı: 140 Milyon

Grup üyelerinin içerik yayınlayabildiği ve paylaşabildiği Reddit, doğrudan link ve metin paylaşımına da imkan sağlıyor. Gelişim gösteren sosyal ağlardan biri.

Wifi

Eğlenceli yazımızın sonunda bir yorumunuzu esirgemezsiniz umarım 🙂

Yazar Hakkında

İrem Arı

Kendi halinde birisi.

Yorum Yap