Genel

Affiliate ile E-Ticaret Sitesi İpuçları

Affiliate marketing son yılların yükselen trendlerinin başında geliyor. Gerçekten de bu sektörden yüksek paralar kazanmak mümkün. Bir ek gelir olarak ise inanılmaz bir yöntem. Fakat tabi ki her yöntem popülerleştiğinde bazı sıkıntılar ortaya çıkar. Aslında bu yöntemin doğal yapısından değil daha çok işi bilmeyenlerin dolması sebebiyledir. Biz de burada sizin de affiliate marketing yöntemi ile başarılı olmanız için bilmeniz gerekenleri anlatıyoruz. Bu azından önce affiliate marketing terimini ilk defa duyuyorsanız affiliate marketing nedir? Yazımızı okumanızda da fayda vardır. Affiliate E-ticaret sektörü şüphesiz son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydetmiştir. Birçok farklı fırsatı bir arada bünyesinde barındıran bu sistem bu sebeple çokça tercih edilir. Öncelikle bir e-ticaret sitesi açmanın bir fiziki dükkân açıp esnaflık yapmaya göre birçok avantajı bulunmaktadır. Öncelikle fiziki bir dükkân açıldığında kira ve faturalar gibi giderleriniz olacaktır. Ve buna ek olarak dükkânınızın önünden milyonlarca insanın geçmesi de çok zordur. İyi ürünlerin varsa tek yapmanız gereken şey doğru bir ticaret planı yapmak. İşte burada da biz devreye giriyoruz.

Affiliate Marketing

Ürün Belirleme ve Geliştirme

Ne Satmak İstiyorsunuz?

Affiliate marketing sektöründe bir e-ticaret sitesi açacaksanız affiliate olacağınız şirketi ve ürünü eğer kendini bir e-ticaret sitesi açıyorsanız da yine satacağınız ürünü iyi seçmelisiniz. Ürününüz online ortamda satılabilecek bir ürün olmalı. Müşteriler ile temas kurarken güvenebileceğiniz ve inanabileceğiniz bir ürün satıyor olmalısınız. Bunun aksi bir durumda ilerinde büyük sıkıntılar ile karşılaşabilirsiniz. Bir ticaret sitesi açıldığında dikkat edilmesi gereken birden fazla konu vardır. Örneğin satacağınız ürünü ortaklık ile de satsanız siz de satsanız kargolanacak şekilde fiziksel bir ürün mü yoksa bunun yerine dijital olarak gönderilebilecek bir ürün mü olduğuna dikkat edilmelidir. Her iki çeşit ürünün de çeşitli sorunları vardır. Bu arada affiliate olduğunuzda dijital ürünlerde komisyonunuzun daha büyük olacağını da unutmamalısınız. Ürünleriniz için yeterli kataloğu oluşturabildiniz mi? Bu daha sonra müşteriler ile sorun yaşamamak için en önemli olan kriterdir. Affiliate satış için bir site kurduğunuzda burada sadece belli bir tarzda ürün mü satacaksınız yoksa her tarz ürünün olacağı geniş bir yelpazeye mi sahip olacaksınız? Bu da çok önemlidir. Çünkü buna göre içerik üretmelisiniz. Eğer geniş yelpazede bir satış düşünüyorsanız birden fazla alanda makaleye ihtiyacınız olacak. Bir diğer unsur da mutlaka güvenilir bir şirket ile anlaşmanız. Büyük şirketlerin affilate reklamlarını yapmak her zaman en garanti olanıdır. Güvenilmez firmalar hele bir de ismi, adresi belli olmayan adresler ile uğraşılmamalıdır. İş fikrinize uygun tedarikçileri araştırmalı ve onlara ile işbirliği yapmalısınız. Bu kendiniz için bir e- ticaret sitesi açacaksanız da önemli bir husustur. Kendinize sağlam ve güvenilir bir tedarikçi bulmalısınız.

Niş Bir Pazar Bulun

Satmak veya ortaklık yapmak istediğiniz ürünü bulmak için en çok dikkat etmeniz gereken şeylerden birisi de acaba ne tarz bir pazarda iş yapabilirim olmalı. Aynı zamanda ürünlerinizi de diğer benzerlerinden farklı göstermelisiniz. Çünkü yukarıda bahsettiğimiz gibi internette milyonlarca kişi dükkânınızın önünden geçiyor. Fakat öbür yandan binlerce de dükkân var. Dolayısıyla sizin kendi ürünlerinizi için bir farklılık yaratmanız, yaratamasanız da varmış gibi göstermeniz gerekmektedir.  Bu yüzden ilk aşama rakipleri ve rekabeti tanımaktır. Dolayısıyla bir ürüne affiliate olmak için başvurmadan hemen önce bir araştırma hiç de fena olmayacaktır. Önce rakiplerinizi gezmek onların istatistiklerini incelemek ve eksiklerini bulmaya çalışmalısınız. Aynı zamanda reklam da önemli. Bu yüzden reklam yapmayı düşündüğünüz alanları iyice bir incelemeli, nereye affiliate linkleri ve bannerları yerleştirsem daha iyi sonuç alırım şeklinde düşünmelisiniz. Çok rakibin olduğu sektörlerden kaçının. Hem rakibiniz az olsun orijinal bir ürün olsun hem de mümkünse çekici olsun. Bu şartlar sağlandığında kar marjınız maksimum seviyede olur. Kalite ile kendinizi ve tanıttığınız ürünleri savunabilirsiniz. Diğerlerinden kendinizi bu konunun uzmanı olarak ayırabilirsiniz. Sanki ürün ile ilgili her şeyi biliyormuş edasıyla davranmalı ve bu şekilde içerik üretmelisiniz. Online linkleri bir şekilde eğlenceli hale getirebilirseniz en güzel reklamı zaten yapmış olursunuz. Sitenizin karmaşık ve sıkıcı olmamasına dikkat edin. Bu sizin en büyük eksiniz olur.

Yazar Hakkında

Sercan YILDIZHAN

2001 Antalya Doğumluyum. Antalya MTAL bilişim bölümünde Web Tasarım dalını okudum. İnternet dünyası ile 2008 yılında tanıştım. Kendimi her zaman gelişmeye açık tutuyorum, yeni teknolojiler ile haşır neşir olmayı seven birisiyim.

Yorum Yap